26. září poslal předseda ZO SOSaD BUS Milan Zimmermann dopis jednatelům BusLine, v němž v souvislosti s údajným jednáním o uzavření kolektivní smlouvy s odborovou organizací DOSIA pro BusLine KHK upozornil, že v případě pokusu uzavřít kolektivní smlouvu s jednou odborovou organizací opět porušují zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce, a to i přesto, že ve velké míře čerpají advokátní služby. Upozornil zejména na § 24 zákoníku práce, který uvedl celý pro souvislosti v něm uvedené. Součástí dopisu byla i žádost o jmenovitý seznam zaměstnanců a níže zásadní body z dopisu cituji:
„Pro zajištění svých práv, daných Ústavou České republiky, a to k výkonu práva na stávku podle § 17, odst. 2 zákona o kolektivním vyjednávání a k více variantám postupu podle výše uvedeného § 24 zákoníku práce vás žádáme o jmenovitý seznam zaměstnanců BusLine KHK s. r. o. v členění podle profesí a na zaměstnance v pracovním poměru a ostatní zaměstnance. Jde o oprávněný zájem odborové organizace a zaměstnanců, který by měl zaměstnavatel respektovat.
Zaměstnavatel je zároveň podle § 280 odst. 1 písm. c) zákoníku práce povinen se zaměstnanci projednat nejnovější stav a strukturu zaměstnanců, což se za dobu působení naší odborové organizace u BusLine KHK ani jednou nestalo. Podle § 287 odst. 2 písm. h) zákoníku práce je pak zaměstnavatel povinen s odborovou organizací projednat záležitosti uvedené v § 280 zákoníku práce.
Pokud zaměstnavatel jmenné seznamy a informace, nutné pro naplnění zákonných podmínek případné stávky a dalšího postupu kolektivního vyjednávání, neposkytne, budeme se podle § 276 odst. 5 zákoníku práce domáhat těchto informací u příslušného soudu.„
Zaměstnavatel BusLine KHK s.r.o. reagoval 8. října dopisem s výzvou, aby se za účelem projednání závěrečného návrhu kolektivní smlouvy ve smyslu § 24 odst. 6 poslední věty zákoníku práce a za účelem projednání nejnovějšího stavu a struktury zaměstnanců zaměstnavatel a odborová organizace ZO SOSaD BUS sešli v pátek dne 17. října 2025 v 8:00 hod. v prostorách TEMPUS, advokátní kancelář, s.r.o., Benediktská 7, Praha 1.
Předseda ZO SOSaD BUS Milan Zimmermann, když 9. října otevřel datovou schránku, požádal paní dispečerku o dovolenou, aby se mohl výše uvedeného jednání 17. října zúčastnit. Následně přišel s odstupem času od dispečerky e-mail: „Dobrý den, dne 17. října jsem Vám nucena zrušit plánovanou dovolenou. Důvodem je velká nemocnost řidičů. Děkuji a s pozdravem.“ Takže zaměstnavatel naplánoval jednání s odborovou organizací, kterého se její předseda nemohl zúčastnit.
13. října předseda Milan Zimmermann dopisem do datové schránky oznámil zaměstnavateli, že naplánovali jednání, kterého se nemohl zúčastnit a zároveň oznámil, že utrpěl úraz a je v pracovní neschopnosti. Proto požádal o jiný termín a případně i vhodnější místo s ohledem na situaci. Záhy po té, kdy došel dopis do datové schránky BusLine, byl kontaktován advokátkou AK TEMPUS místopředseda ZO SOSaD BUS Jiří Hochman, že jednání 17. října je velmi naléhavé a jeho účast za ZO SOSaD BUS velmi žádoucí a bude na ni uvolněn. To vše i přes nemocnost a nedostatek řidičů.
JUDr. Jiří Rokos nedávno popsal Jak se u BusLine KHK, s.r.o. vyšetřuje škoda, kterou měl zaměstnavateli způsobit zaměstnanec. | sosad.cz
Dnes už jde pokračování kauzy vymáhání škody od předsedy ZO SOSaD BUS Milana Zimmermanna popsat jako šikanu, která nemá obdoby a pokračuje dál. Výzvu k zaplacení škody 1000 Kč co by sankce Královéhradeckého kraje za o 14 minut zpožděný spoj ze 14. 2. 2025, obdržel Milan Zimmermann do datové schránky od advokáta BusLine Mgr. Jana Seidla dne 22. 9. 2025 ve 20.22 hodin: „Vyzývám Vás tímto proto k úhradě částky 1.000,- Kč, a to do sedmi dní od data tohoto dopisu na bankovní účet č. 117903553/0300. Nebude-li výše uvedená částka řádně uhrazena, jsem klientem zmocněn k jejímu soudnímu vymáhání. V takovém případě bude klient uplatňovat také příslušné nároky na úhradu úroků z prodlení a nákladů právního zastoupení (již nyní byly ve věci učiněny dva úkony právní služby a náklady zastoupení činí k dnešnímu dni částku ve výši 2.299,- Kč včetně DPH).„
Milan Zimmermann zaplatil na výše uvedený účet 1000 Kč 30. 9. 2025 i přesto, že byl nakomandován na jinou směnu a necítí se vinen. Nikdo doposud událost nevyšetřil a nežádal vysvětlení. 15.října ve večerních hodinách přišel do datové schránky další dopis advokáta Mgr. Jana Seidla s výzvou ve smyslu § 142a zákona č. 99/1963 Sb., občanského soudního řádu, ve znění pozdějších předpisů, aby na bankovní účet klienta č. 117903553/0300, nejpozději do 7 dní ode dne odeslání této výzvy, uhradil následující příslušenství pohledávky: -náhradu nákladů právního zastoupení klienta za dva úkony právní služby podle vyhlášky č. 177/1996 Sb. v celkové výši 2.299,- Kč.
To vše s pro BusLine tradičním dovětkem: Považujte proto tuto výzvu za výzvu předžalobní ve smyslu §142a zákona č. 99/1963 Sb., občanský soudní řád, ve znění pozdějších předpisů.
S panem advokátem Mgr. Seidlem se rádi sejdeme u soudu, kde se budou mj. řešit zajímavé protiprávní postupy zaměstnavatele, kterým soustavně „svítí“.
17. října také zaměstnavateli rádi sdělíme, že Generální rada SOSaD 9. 10. 2025 schválila právní kroky proti zaměstnavateli BusLine KHK i předsedovi ZO DOSIA pro Busline KHK Janu Eyerovi.
Jindřich Berounský, vedoucí analytického týmu SOSaD