V pondělí 30. 7. 2018 od 10.00 do 11.30 hodin se uskutečnila schůzka ministra dopravy Dana Ťoka se zástupci odborových centrál, působících v rámci Českých drah, a.s. (ČD). Dalšími účastníky jednání byli profesor Petr Moos co by ministrem dopravy doporučený budoucí předseda dozorčí rady ČD a náměstkyně pro řízení sekce vnějších vztahů Lenka Voplatková.
Zástupci všech odborových centrál reagovali společným prohlášením ze dne 17. 7. na mediální výstupy pana ministra dopravy ze dne 13. 7., když pan ministr prezentoval obměnu 5 členů dozorčí rady ČD, spojenou se záměrem odvolat představenstvo ČD a vypsat výběrové řízení na nové vedení ČD v kontextu s údajnou nepřipraveností ČD na liberalizaci evropského železničního trhu. Zástupci odborů se ohradili mj. také kvůli dlouhodobé ignoraci jasných závěrů z tripartity ze dne 17. 4. 2017 a nepovažují za adekvátně dopracovaný materiál Role státu při zajištění dopravní obslužnosti v železniční dopravě po roce 2019 a dopady nové legislativy na společnost České dráhy. Odborové centrály prohlášením prezentovaly, že nepřipravenost na liberalizaci a řešení role ČD vidí na straně Ministerstva dopravy (MD).
Pan ministr Ťok uvedl jednání tím, že jej mrzí výstup odborových centrál, který vůbec nekomentoval v médiích a sám inicioval schůzku s odbory. Prezentoval zájem ujistit všechny účastníky, že mu jde o ČD a nikoliv jejich likvidaci, a že se chce více věnovat železniční dopravě a začít znovu „tak jak se to má dělat“. Prezentaci jeho výstupů z tiskové konference 13. 7. považuje pan ministr za nešťastnou, špatně pochopenou a zkreslenou. Jde o ČD a opravdu jejich lepší pozici, které chce napomoci. Pan ministr vyzval předsedu OSŽ Martina Malého, aby se ujal slova za odborové centrály.
Předseda OSŽ Martin Malý poděkoval za schůzku a vznesl zásadní otázku, co konkrétně považuje MD za nepřipravenost ČD na liberalizaci.
Pan ministr předal slovo profesoru Moosovi, který představil několik konkrétních výtek vůči managementu, ale kromě pro něj blíže nespecifikovaných vysokých osobních nákladů, údajných přemrštěných výdajů za marketing a právní služby neprezentoval nic zásadního. Zcela nemístnou byla výtka, že ČD hájily svoji pozici i v rámci ÚOHS na rychlíkových linkách Plzeň – Most a Pardubice – Liberec, z čehož vyplývá, že by snad měl management pracovat na vlastní destrukci ve prospěch soukromých dopravců.
Pan profesor Moos dále prezentoval, že tarifní integrace všech dopravců už šla řešit dávno, zástupci odborů připomněli, že ČD od roku 2017 nabídly v rámci potřeby jednotného odbavení In Kartu s MAP strukturou, kterou by bylo vhodné využít právě ze strany Ministerstva dopravy a neblokovat, resp. nebudovat nelogicky nový duální systém. V závěru svého bloku pan profesor Moos pochválil za výsledky dceřinou společnost Výzkumný ústav železniční, u které bude prosazovat, aby byla součástí ČD. Tato poznámka vyvolává otázky, zda nemá dojít k řešení ČD prodejem dceřiných společností, o kterém ale řeč nebyla.
Pan profesor Moos se podivoval nad střetem zájmů bývalého předsedy dozorčí rady ČD Milana Ferance, který byl ve stejnou dobu i v roli člena správní rady SŽDC. To přesně celou dobu kritizovaly bez adekvátní odezvy odbory a tento problém je konečně ku prospěchu všech vyřešen.
Na výrok pana ministra Ťoka, že nemá možnost ovlivňovat aktuální živelnější otevírání trhu ze strany krajů, ať už nabídkovým nebo pseudo nabídkovým řízením, předseda Podnikového výboru OSŽ Vladislav Vokoun namítnul, že v rámci původního memoranda by MD mělo mít kontrolu nad prostředky něco nad 3 mld. Kč, zasílanými krajům a nejde se vyvléknout z odpovědnosti za jejich čerpání. Zároveň prezentoval, že se cítí za své dlouhé období působnosti nejenom v dozorčí radě ČD (DR ČD) člověkem informovaným a z vyjádření pana profesora Moose je zřejmé, že nemá dostatek relevantních informací.
Zástupce SOSaD (Jindřich Berounský) má za pozitivní, že pan ministr chce zahájit novou epochu vztahů s odbory, ale poukázal na to, ČD poškodilo a destabilizuje prohlášení v rámci tiskové konference 13. 7., že nová DR ČD má odvolávat vedení. Ve hře je rating společnosti a veřejně obchodovatelné dluhopisy např. i v britské jurisdikci, jde i o německé privátní fondy a jak si může v této chvíli připadat předseda představenstva, má-li jednat o dalším refinancování dluhopisů?
MD vyzval, aby se zaklínadlo rating společnosti nepřeceňovalo, protože důvěra věřitelů spočívá hlavně v tom, že za závazky státní akciovky 100% ručí stát.
Zástupce SOSaD otevřel záležitost 4. železničního balíčku, který znamená v pojetí největších železničních správ DB a SNCF zmírnění dopadů včetně existujícího holdingu, poukázal na otázku řešení provozních souborů, požadovaných EU, versus jednotlivých linek nesmyslně vytrhávaných v ČR a vyzval k vytvoření pracovní skupiny, řešící připravenost na liberalizaci s tím, že zásadní brzdou procesu je podle jeho názoru sekční náměstek Ladislav Němec, který podle všeho nepodává ministru dopravy správné informace a ve vztahu k Asociaci krajů ČR dokonce uvádí, že „Rozpad sítě je standardní nevýhodou liberalizace.“ To je zásadní nepochopení celého procesu a odbory mají další důkazy o nepřipravenosti, resp. brzdách ČD ve vztahu k liberalizaci ze strany MD, jako je rok a půl neřešená síťovost služeb.
Dalším problémem jsou nové povinnosti ČD v rámci rezortního systému centralizovaného zadávání veřejných zakázek, které podle odborů a jejich podkladů zhoršují konkurenceschopnost ČD s výjimkou distribuce elektrické energie přes SŽDC. MD problém v centrálních zakázkách vůbec nevidí, jde o banální záležitosti, které údajně ČD nijak významně neovlivní.
Zástupce SOSaD otevřel problém soutěží o nejnižší cenu dopravního výkonu a připomněl květnovou nehodu jiného dopravce v Jihočeském kraji na trati České Budějovice – Nové Údolí, která se stala na jedné z nejbezpečnějších tratí v republice, zabezpečené 3 systémy, kde je technicky vyloučeno, aby se vlaky srazily, a na trati mohou jezdit po soutěži vozidla bez kompatibilních zařízení k zabezpečení, resp. adekvátní radiostanice. Podle všeho tak došlo ke zmaření investice v řádu stovek miliónů Kč z 1, 6 mld. Kč na modernizaci trati s podporou Fondu soudržnosti EU. Na další trati ze Strakonic do Volar se dokonce jezdí jen s mobilními telefony, čímž nejde využít ani tzv. „generální stop“ ve Strakonicích na hlavní trati ve vztahu k těmto vozidlům, což je v rámci zajištění bezpečnosti výrazným krokem zpět.
Pan ministr Ťok považuje soutěž v Jihočeském kraji za svébytnou záležitost samotného Jihočeského kraje. Dále zmínil, že pořád v rámci dálkové dopravy, která mu přísluší, podporuje ČD přímým zadáním, doposud se podle něj vlastně nesoutěží, ale nejde zabránit dalším dopravcům, aby podávali svoje nabídky a prezentovali zájem o dálkové linky. To všechno musí zohlednit s péčí řádného hospodáře.
Předseda DUO Zdeněk Fojtík vytknul MD, že se od roku 1990 ještě nikdy nesetkal se strategickým materiálem rozvoje veřejné dopravy, který by ji řešil jako celosíťový systém.
Ministr dopravy závěrem deklaroval zájem o spolupráci a pravidelná jednání s odbory jako se sociálními partnery, zároveň se ke komunikaci nabídl pan profesor Moos. Po ujištění ze strany pana ministra i pana profesora Moose, že se přes léto nic závažného nebude dít kromě řádného ustavení nové dozorčí rady ČD včetně volby jejího předsedy byla dohodnuta jako společně žádoucí schůzka 28. 8. 2018 v 10 hodin na stávajícím půdorysu za účasti odborových centrál, ministra dopravy, odborných náměstků a pana profesora Moose.
Po jednání panuje shoda zástupců odborů v tom, že nepadly relevantní důvody pro řešení představenstva ČD a personálních změn. Zároveň se potvrzuje nepřipravenost MD na liberalizaci a záchranu síťových služeb železnice. Jako pozitivní se jeví deklarace zájmu o jednání s předpokladem řešení podrobnějších podkladů a příslib, že podstatné změny týkající se vedení Českých drah už budou napříště s odboráři konzultovány.
Jindřich Berounský
V Praze 31. 7. 2018 Svaz odborářů služeb a dopravy