Domů Nezařazené Pramálo srozumitelné, nejednoznačné, dlouhé a přitom nekonkrétní, a zejména pozdě vydané. Řeč...

Pramálo srozumitelné, nejednoznačné, dlouhé a přitom nekonkrétní, a zejména pozdě vydané. Řeč je o Opatření GŘ ČD o povinnosti nosit respirátory FFP2 vlakovým personálem.

76
0

Opatření O 10 GŘ ČD se jmenuje č. 5/2020 ve znění změn č. 18 a 19. Změna č. 18 podle textu z pera O 10 reaguje na mimoř. opatření Ministerstva zdravotnictví (MZ), které bylo vydáno s účinností od 8. 12. 2020 a zakazuje všem osobám pobyt a pohyb mimo jiné v prostředcích veřejné dopravy bez respirátoru, roušky, ústenky, šátku nebo jiných prostředků, které brání šíření kapének.

A jak že se to odboru 10GŘ povedlo transformovat do opatření pro vlakový personál? Tak, jak uvádíme v titulku. Odboru 10 trvalo více než jeden a půl měsíce (do 29. 1. 2021), než vydalo k provedení výše uvedeného závazného rozhodnutí MZ své vlastní opatření (změna č. 18 k opatření 5/2020). Přitom je jaksi zapomnělo projednat s přísl. odborovými organizacemi, resp. jejich orgány, které působí u ČD. Asi bylo málo času, kolem vánoc se přeci nepracuje. A vánoce jsou někde již od Mikuláše.

Ovšem za daleko horší považujeme obsah onoho kouzelného opatření ve znění změny č. 18. Nejen, že obsáhle a zcela zbytečně cituje z výše zmíněného opatř. MZ, možná to jenom komentuje, protože nikde není zmínka, odkud autor bere své údaje, kterými zaplnil téměř jednu stranu. Ale hlavně v případech, kde opatř. MZ uvádí možnost používat respirátory, roušky, ústenky, atd. variantně, předmětné opatř. GŘ ČD vyžaduje po vlakových četách a strojvedoucích 0/0-S, aby povinně nosili pouze respirátory FFP2 „v přímém kontaktu s cestující veřejností“, aniž, na rozdíl od zmíněného opatření MZ, definuje, co se rozumí pojmem „přímý kontakt s cestující veřejností“ a kdy už přímý kontakt není a kdy není vůbec žádný kontakt.

Pokračování zde: Pramálo srozumitelné a jednoznačné a pozdě vydané